Вишивка народів світу

Вишивка народів світу

Звичайно, за віком вишивка не може змагатися з мистецтвом малювання, яке супроводжувало людину з перших днів її появи. Проте історія мистецтва вишивки обчислюється сотнями століть. Причому розвивалося мистецтво вишивання та вдосконалювалося по-різному залежно від національних особливостей. До нас дійшли унікальні техніки та візерунки лише завдяки тому, що секрети передавалися з покоління в покоління та старанно береглися. Вишивки народів світу настільки відрізняються за кольоровими рішеннями, технікою виконання, візерунками та мотивами, що вишивку сміливо можна віднести до елементів національної ідентифікації поряд з мовою.

Основні фактори, які впливали на формування технічних прийомів, мотивів, візерунків, композиційної побудови та колірних рішень у вишивці – це і історія народу, і його культура, і його географічне розташування, і природні умови.

Наприклад, у російській народній вишивці величезна роль відводиться геометричності. І це стосується не тільки орнаменту, а й зображення тварин, рослин і навіть людей. Для вишивки характерні геометричні форми, велика кількість ромбів. Наприклад, сонце або птах, який був символом приходу весни, зображувалися у вигляді ромба.

Вишивка народів світу, а саме Середньої Азії рясніє великими розетками та візерунками рослинного характеру, виконаними яскравими нитками.

Прибалтійські народи у своїй вишивці використовували техніку гладієвого шва. Що стосується колірних рішень – перевага надавалася або яскравим вовняним ниткам, або тонким білим ниткам. Досі вишивка на білій тканині білими нитками асоціюється із народами Прибалтики.

Українська вишивка вражає своєю ошатністю. Унікальне поєднання легкості візерунка та при цьому чіткості та графічності орнаменту є візитною карткою українських майстринь (причому незалежно від регіону). Що стосується техніки, то одним із найпоширеніших способів вишивання є рушниковий шов. Український рушник – це справжній витвір мистецтва, на якому вживаються квіти, птахи та звірі. Основна кольорова гама українських рушників – це поєднання чорних та червоних ниток на фоні білої тканини.

А ось вишивка народів Поволжя з одного боку відрізняється як за мотивами візерунків, так і за технікою виконання, але з іншого – має багато спільних рис. Наприклад, практично всі вишивки виконувалися на полотні білого або кремового кольору. При цьому візерунки вирізнялися чіткістю. Для відтворення щільних килимових візерунків застосовували вовняні, шовкові та бавовняні нитки червоно-коричневої гами кольорів. А для того, щоб надати яскравості приглушеному червоному кольору, використовували нитки зеленого або помаранчевого кольору.

Мордовська вишивка відрізняється достатком візерунків, в основі яких є невеликі фігурки у вигляді спіралей або пересічених ромбів. До речі саме Мордовія стала батьківщиною такого виду вишивки як шов «зірочка», при якому стібки виходять із квадрата.

Оскільки кожен народ має свій унікальний стиль вишивки (як у плані техніки, так і в плані мотивів і колірних рішень), перерахувати всі можливі варіанти просто неможливо. Для цього буде потрібно як мінімум створення окремої «вишивкопедії». Як правило, ознайомитися із зразками мистецтва вишивання того чи іншого народу можна в музеї історії, який, напевно, є в кожній країні і навіть регіоні.

Інша річ, що з впровадженням інноваційних технологій (машин та комп’ютерів) вишивка перестала бути суто національним надбанням. Сьогодні вишивка відрізняється не так за своєю національною приналежністю, як за особливостями використовуваних технік.

Сучасні майстри та майстрині користуються вишивальними прийомами, зібраними з усього світу. А розробка нових матеріалів та технологій дозволили ще більше урізноманітнити орнаменти та візерунки, збільшити складність малюнків та схем.

Крім класичних і улюблених вишивок хрестиком і гладдю існує техніка «рококо», «рішельє», вишивка стрічками, вишивання бісером по фото, золотом, дорогоцінним камінням, а також вишивка із застосуванням змішаних технік.

Особливою популярністю користується вишивка, яка дозволяє відтворювати на тканині портрети та картини незалежно від їх складності та колірної різноманітності. При цьому схема фотографій переноситься на тканину за допомогою комп’ютера та спеціального програмного забезпечення.

Тому сучасному майстрові потрібні не лише смак та певні навички в машинній вишивці, але й уміння працювати з комп’ютером. Адже часто дизайн фото вимагає додаткової обробки перед її застосуванням, як основи майбутнього портрета або картини.

Замовити фото вишивку улюбленої людини як подарунок можна на нашому сайті портретного мистецтва ArtPix, все що для цього потрібно – це його фото. Так само Ви можете замовити розробку схеми з фото для вишивки хрестиком або бісером

Є питання? Задайте їх в месенджері
Telegram Viber WhatsApp